У Вінницькій дитячій музичній школи №1 функціонує відділ струнно-смичкових інструментів.

           

                Зародки музичної освіти почали з’являтись у Вінниці в кінці ХV – на початку ХVІ століття, вбираючи все те, що накопичувала багата та різнобарвна музична історія нашого краю. До революції в місті існувало чимало приватних музичних навчальних закладів. Це сприяло створенню міцного фундаменту для розвитку професійної музичної освіти. Буремні революційні роки не зупинили розвиток освіти і культури. У багатьох музикантів-аматорів зростало бажання професійного вивчення музики. До концертних залів прийшов новий слухач, музика стала доступною масам. В 30-ті роки минулого століття Вінниця стає головним адміністративним, економічним та культурним центром Поділля.
От саме в ті далекі довоєнні роки, після закінчення Одеської консерваторії, в місті живе і працює Брондз Юхим Григорович, який не обмежувався активною виконавською діяльністю, але й був визначним організатором музичної справи. Його дружина, Віра Михайлівна Войцицька, альтистка і скрипачка, грала в оркестрі обласного радіокомітету (вул. Чкалова, 15), при якому на початку 30-х років засновують музичну студію. Скрипковий відділ студії очолював Ю. Г. Брондз. Колеги і учні згадували його як людину широко освічену. Він знав кілька мов, мав різноманітне коло музичних уподобань, спілкувався з багатьма відомими музикантами, які охоче відвідували з концертами Вінницю.
Ю. Г. Брондз вчився в Одеській консерваторії разом з Давидом Федоровичем Ойстрахом у відомого професора Петра Соломоновича Столярського, який створив власну школу скрипкової гри і став керівником першої в країні школи-десятирічки для обдарованих дітей. П. Столярський часто приїздив до м. Вінниці на прослуховування учнів студії, які показували високий рівень професійної майстерності. Завдяки активній підтримці П. Столярського у жовтні 1933 року студія була реорганізована в музичну школу з державним забезпеченням. Здібні діти забезпечувались стипендіями, гуртожитком, інструментами. Директором школи був призначений Ю. Г. Брондз, високопрофесійний скрипаль, прекрасний організатор і пропагандист музичного мистецтва. Більшість його учнів стали професійними музикантами. Першими випускниками відділу були: А. Зісерман – доцент Одеської консерваторії, М. Унтенберг – доцент Кишинівської консерваторії, П. Бельфор, І. Герзон, Р. Шестун, І. Мільнер, які все життя пропрацювали в рідній школі та виховали багато музикантів-професіоналів.
В середині 30-х років відкрився клас віолончелі, першим викладачем якого став І. Вейнблат.
Неодноразово до Вінниці приїзджав видатний музикант Д. Ф. Ойстрах. Незабутніми залишились в пам’яті зустрічі колективу школи з цією прекрасною людиною і музикантом.
Велика Вітчизняна війна 1941-1944 років перервала творчу діяльність школи. Частина педагогів пішла на фронт, багато евакуювалось. Коли постало питання про евакуацію сім'ї Ю. Г. Брондза, з’явилось багато обставин, що не дозволили родині залишити місто. З просторого власного будинку, що знаходився у центрі міста на вулиці Пушкінській, сім'ю виселили у перші ж дні фашистської окупації. Через деякий час Юхима Брондза, який мав звання професора і був відомою в місті людиною, заарештували і відправили до концтабору. Він загинув у концтаборі Майданек, поблизу м. Любліна, у 1943 році. Невдовзі після звільнення м. Вінниці у 1944 році, померла і його дружина (їй ледь виповнилось 36 років). Дітей Жанну та Едуарда забрала на виховання бабуся.
Після визволення міста від фашистських загарбників у березні 1944 року, не дивлячись на труднощі, з великим натхненням відновлюється робота школи. Відділ поповнюється новими викладачами: М. А. Кушнір (віолончель), Б. Я. Меднік, І. І. Мільнер (скрипачка, яка двадцять вісім років була керівником унісона скрипалів, який звучав не тільки на сцені школи, а й брав активну участь у житті міста). За роки багаторічної праці в школі вони виховали плеяду музикантів-професіоналів. В їх числі: Н. С. Калиновський, Л. С. Єфімова, І. Гордига, І. О.Селезньова (учениця М. А. Кушнір) – талановитий педагог і виконавець, вона і зараз успішно працює в школі.
В 50-ті роки колектив поповнюється новим поколінням викладачів-вихованців школи минулих літ: Ю. І. Шестун, Й.М. Місонжник, Л. І. Біла, Н. С. Калиновський. У різні роки викладачами по класу віолончелі працювали: Г. Добринська, Р. Фарбер, М. Драк.
Випускники школи цих років і сьогодні вносять помітний вклад в мистецьке життя, працюючи в різних куточках світу. Так, Жанна Колодуб (донька Ю. Г. Брондза) – видатний український композитор, твори якої виконуються у всьому світі; Тетяна Беркуль (учениця Ю. І. Шестун) – дипломант міжнародного конкурсу квартетів ім. Д. Шостаковича, доцент Московської консерваторії, солістка Московської філармонії, завідувач струнним відділом спеціалізованої музичної школи ім. Гнєсіних, директор фонду ім. Д. Ойстраха; Є. Самець – випускниця Київської консерваторії, артистка симфонічного оркестру України, на данний час працює у м. Відні; В. Баханова – артистка Сімферопольського симфонічного оркестру; Л. Лановенко – працює в симфонічному оркестрі Одеської філармонії; С. Шипко – артист Київського Державного симфонічного оркестру; А. Кнайфель – доцент Санкт-Петербузької консерваторії; О. Слюняєв – викладач, очолює відділ струнно-смичкових інструментів Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича; О. Сергієнко – скрипковий майстер, лауреат національних та міжнародних конкурсів, заслужений працівник культури України; Ю. Стінерман та С. Калиновський (на рівні з батьком Н. Калиновським багато років працював викладачем Вінницького музичного училища, солістом унікального на Україні фортепіанного квартету «Аркона»); Ю. Кісь – викладач факультету «музична педагогіка та виховання» Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського; М. Гладецький – один з найкращих контрабасистів України, джазовий музикант і композитор; О. Александров – артист Президентського симфонічного оркестру України. Наші колеги, випускники різних років: Ліфшиць Н., Данілюк О., Роде О., Коханець О., Матвєєва В., Павленко О., Ванжула С., Устєлєнцєва О., Постніков Б., Колісник К., Музичка В., сестри Нєженцеви.
В 70-ті роки колектив відділу поповнюється молодими викладачами, випускниками школи: Л. Єфімова (учениця І .Мільнер) – більше 25 років віддала роботі у школі, виховала багато талановитих скрипалів, була постійною ведучою звітних концертів школи; В. Болтак (учениця Н. Калиновського) – понад 30 років пропрацювала у школі, довгий час була секретарем партійної організації, керівником ансамблю скрипалів, який постійно виступав на концертних майданчиках міста, виховала багато талановитих учнів-лауреатів різноманітних конкурсів; Селезньова І. (учениця М. Кушніра) – талановитий педагог, вона і зараз працює в школі.
У 80-ті роки в школі розпочинає свою педагогічну діяльність О. Жмурко – викладач по класу віолончелі, яка понад 15 років була завідуючою відділом. В нелегкі часи перебудови змогла зберегти матеріально-технічну базу відділу та її творчий потенціал, виховала багато талановитих учнів.
В ці ж роки в школі відкривається клас контрабаса, викладачем якого стає Ю. Журавльов – досвідчений педагог, багато учнів якого працюють в професійних колективах не тільки міста і області, а і за кордоном.
Деякий час працювала на відділі О. Янчик – талановитий викладач, яка виховала цілу плеяду музикантів-професіоналів.
Сьогодні на відділі струнно-смичкових інструментів працюють висококваліфіковані педагоги: Л. Громова – завідувач відділу, Л. Гуцалюк, Ю. Кшивак, І. Селезньова, С. Нємець, С. Абаімова, І. Синицін, О. Слюняєв, О. Ткачук.
 Викладачі відділу постійно підвищують свою виконавську майстерність, граючи в професійних колективах міста та області. Так, С. Нємець, С. Абаімова, І. Синицін – артисти академічного камерного оркестру «Арката», Ю. Кшивак – соліст Вінницької обласної філармонії.


                             

         Продовжили професійне навчання випускники останніх років: Швидюк А., Галай О., Раденко В., Кудрін Г., Радько А., Котик В., Нартович Ю., Ткаченко Н., Павленко О., Василенко О., Василенко К., Василенко Д., Василенко А., Давидовський Н., Мельник Р., Ковальчук М., Кричківський І. та ін.
Продовжуючи традиції, започатковані ветеранами, педагоги сумлінно працюють над вихованням молодого покоління скрипалів, серед яких є дипломанти та лауреати міжнародних, регіональних, міських конкурсів та фестивалів. Це Велика А., Ткачук Д. (викл. І. Селезньова), Котик В., Грішин М. (викл. Л. Громова), Єлець В., Кутна Т. (викл. С. Нємець).
На відділі активно працюють ансамблі скрипалів молодших та старших класів, струнний квартет (кер.Л. Громова), ансамбль віолончелістів (кер. І. Селезньова), інструментальний ансамбль (кер. Ю. Кшивак).
Створені на відділі струнні квартети молодших та старших класів здобули І, ІІ місця у загальноміському конкурсі «Кришталева нота», квартет старших класів у квітні 2012 року став лауреатом І Міжнародного інструментального конкурсу ім. Є. Станковича в м. Києві (кер. Л. Громова).

                      

Пліч-о-пліч з викладачами відділу працюють концермейстери Т.Кісельова, О.Челядінов, С.Тітарєва, І. Науменко, Д. Стребкова. 
Пройшовши довгий шлях, відділ струнно-смичкових інструментів здобув великий досвід і дбайливо зберіг найкращі традиції, що сприяло зміцненню та розвитку творчого потенціалу колективу педагогів та учнів. Все це дозволяє нам впевнено дивитись в майбутнє.

Новини

  22.04.2015
  В твоє майбутнє вірю, Україно!

  Запрошуємо всіх до нас на творчий вечір!

  26.01.2015
  Всім, кому від 3 до 103 років

  Ми допоможемо здійснити музичну мрію

  30.12.2014
  Незвичайну флейту з казковим тембром

    Подарували маленькі ...